21 września, 2021

Embpower-sparkle

Poradnik zdrowie

Nadpobudliwość seksualna u mężczyzn – przyczyny

Popęd seksualny jest naturalną kwestią naszego organizmu. Zwykle mówi się, że mężczyźni odczuwają go silniej niż kobiety. Przyjęło się także to, że cechą zdrowego i sprawnego seksualnie mężczyzny, jest odczuwanie popędu seksualnego. Jednak nawet tak naturalny instynkt ma swoje ramy. Zdarza się, że panowie odczuwają nadmierną potrzebę zbliżeń ze swoją partnerką, wówczas możemy mówić o hiperseksualności, czyli nadpobudliwości seksualnej. Zaburzenie to, może mieć wiele czynników, zarówno psychologicznych jak i fizycznych. Nie mniej jednak, jeśli prowadzi on do agresywnych zachowań seksualnych, czy powoduje dyskomfort, należy udać się z tym do specjalisty.

Nadpobudliwość seksualna- przyczyny o podłożu organicznym

Przyczyny organiczne inaczej nazywane przyczynami fizycznymi, to różnego rodzaju schorzenia, w przebiegu których, hiperseksualność może być skutkiem ubocznym. Choroby te zwykle wpływają na gospodarkę hormonalną, a także zaburzają pracę mózgu. Zaliczamy do nich:

  • chorobę Alzheimera- która może prowadzić do zwiększonego popędu seksualnego, gdyż chory nie ma kontroli nad swoimi odruchami
  • autyzm- któremu często towarzyszy zespół Aspergera, objawia się tym, że już w dzieciństwie chorzy odczuwają nadmierne skłonności seksualne. Objaw ten utrzymuje się także w późniejszym wieku, a chorzy wykazują zainteresowanie niestandardowymi praktykami seksualnymi
  • encefalopatia-  uszkodzenia niektórych części mózgu, znacznie wpływają na jego funkcjonalność, co może prowadzić do hiperseksualności

Jako przyczynę hiperseksualności, wymienia się także przyjmowanie niektórych leków, które zawierają w składzie testosteron, a także sterydów anabolicznych. Preparaty te, mogą powodować szybkie zwiększenie się libido u mężczyzn. Przyczyną nadpobudliwości seksualnej, mogą być także używki jak np. ecstasy, amfetamina czy kokaina.

Hiperseksualność – przyczyny psychiczne

Nadpobudliwość seksualna u mężczyzn, może być także wynikiem problemów ze zdrowiem psychicznym i zaburzeniem pracy niektórych obszarów mózgu. Jedną z przyczyn może być więc choroba dwubiegunowa. Libido znacznie zwiększy się u panów, którzy są na etapie maniakalnym choroby, czyli odczuwają silnie pobudzenie psychoruchowe. W tym czasie także, chory wyzbywa się najczęściej wszelakich zahamowań seksualnych, co może doprowadzić go nawet do ryzykownych praktyk, a także różnorodnych eksperymentów w sferze seksu. Kolejnym czynnikiem doprowadzającym do hiperseksualności, mogą być niezwykle często diagnozowane zaburzenia osobowości. Problemy emocjonalne, ukryte kompleksy, lęki, niska samoocena czy brak pewności siebie, stają się wówczas przyczyną nadmiernego wzrostu libido, gdyż chory będzie szukał odskoczni i odreagowania właśnie w doznaniach czysto fizycznych.

Dodatkowo, częsta zmiana partnerów, doprowadza do tego, że osoba niedowartościowana szybko odzyska poczucie własnej wartości, a także podniesie się jej samoocena. Nie mniej jednak, poprawa będzie krótkotrwała i nie wpłynie w dużej mierze na samopoczucie psychiczne. Kolejną kwestią, może być seksoholizm czyli uzależnienie od seksu. Warto także wspomnieć, że hiperseksualność, może być wynikiem traum przebytych w dzieciństwie. Rygorystyczne wychowanie, zakazy i kary, a także traktowanie seksu jako tematu tabu, może doprowadzić do tego, że dorosły już mężczyzna, będzie odreagowywał, uciekając się właśnie do seksoholizmu, a także będzie nadpobudliwy seksualnie. Zwykle podobny mechanizm, można zaobserwować u osób, które w dzieciństwie doznały krzywdy jaką jest molestowanie seksualne.